تبلیغات
ساقی لاهوتیان - مطالب بهمن 1394

رهیافتی به سوی معارف علوی

سب و لعن در کلام مولا امیرمومنان علی علیه السلام
نظرات |


نمونه ای از سب و لعن در کلام مولا را می توان در خطبه 19 نهج البلاغه  اشاره داشت ، حضرت در این خطبه خطاب به اشعث بن قیس که از سران منافقان محسوب می شد می فرمایند :


آنگاه كه امام بر منبر كوفه خطبه ایراد می‏فرمود، «اشعث بن قیس» بر خطبه حضرت به اعتراض عرضه داشت: «ای امیر مؤمنان، این سخن بر ضّد تو است نه بر نفعت». حضرت نگاه معنی داری بدو كرد و چنین فرمود:

تو چه می‏فهمی چه چیز به ضرر یا به سود من است نفرین خدا و نفرین كنندگان بر تو باد، دروغ باف پسر دروغ باف، منافق كافر زاده در بی‏عقلی تو همین بس كه دو بار اسیر شدی: یك بار در حال كفر، و دیگر بار در اسلام. مال و تبارت هم موجب نجات تو نشد. آری، آن كس كه برای دشمن جاسوسی كند و خاندان خویش را به كشتن دهد، سزاوار خشم و دشمنی نزدیكان، و بی‏ اعتمادی غریبگان خواهد بود.


:: مرتبط با: شبهات , کلام امیر بیان ,
نویسنده : مسعود .د
تاریخ : جمعه 23 بهمن 1394
زمان : 02:05 ب.ظ
لعن : یکی از مظاهر دشمنی با دشمنان خدا - قسمت اول
نظرات | ادامه مطلب

لعن در لغت به معنای راندن و دور کردن است.

 لعنه لعناً: طرده و ابعده عن الخیر. (مفردات، ص 422؛ مجمع البحرین، ج2و1، ص404.) و در اصطلاح به معنای دعا برای دور باد از رحمت خداوندی برای کسی است، بر خلاف سلام و صلوات که دعا برای فرد در جلب رحمت الهی است. و این دو ـ صلوات و لعن ـ مظاهر تولی و تبری هستند، که از یکدیگر جدایی ناپذیرند.

طریحی فرموده: لعن طرد و دور کردن از روی خشم است و آن (ملعون) از سوی خداوند متعال در آخرت عقوبت و در دنیا از قبول رحمت و توفیق الهی محروم خواهد شد.  اللعن: الطرد والابعاد علی سبیل السخط و ذلک من الله تعالی فی الاخرة عقوبة، و فی الدنیا انقطاع من قبول رحمته و توفیقه. (همان)

مبحث لعن، از جمله مباحثی است که مابین فریقین در نقاطی مشترک، و در مواردی مورد اختلاف است. مطلب این است که اصل مسئله لعن نمی تواند مورد انکار هیچ فرقه ای قرار گیرد چرا که مبنایی قرآنی ـ آیات لعن در کلام الله مجید ـ و روایی ـ روایات صحیح از لسان پیامبر اکرم ـ دال بر لعن افراد و گروه هایی رسیده است؛ لکن متاسفانه می بینیم که بعضی فرق از پذیرش لعن برخی ملعونین که خدا و رسول آنان را لعن نموده، سرباز زدند و دوستی با دشمنان خدا را جایگزین تبری نمودند و همین جا شده سرمنشا اختلاف، که جلوتر بدان خواهیم پرداخت.:: مرتبط با: برائت ,
:: برچسب‌ها: لعن , برائت , تبری , ولایت , حب , بغض , سقیفه ,
نویسنده : مسعود .د
تاریخ : سه شنبه 13 بهمن 1394
زمان : 12:05 ق.ظ


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.