تبلیغات
ساقی لاهوتیان - مطالب آذر 1395

رهیافتی به سوی معارف علوی

یلدا
نظرات |

دو قدم مانده که پاییز به یغما برود ...

پیشاپیش یلداتون مبارک نویسنده : مسعود .د
تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395
زمان : 07:35 ب.ظ
جرم
نظرات |

بر جرم های جامعه ...

باید افزود ...
 
جرمی به نام "بی زبانی"

تا اینکه دیگر ...

عشقی میان سینه ای مدفون نگردد ...

برای همه اونهایی که نمی تونند عشقشون رو بروز بدهند ...

گاهی باید زور سر ملت باشه ...

عزیزم خودت رو داغان نکن ... عشقت رو بروز بده ... صاف و پوست کنده بهش بگو ... یا قبول میکنه یا با پشت دست چهارتا استخون رو در دهان مبارکت خورد میکنه نویسنده : مسعود .د
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395
زمان : 07:10 ب.ظ
گاهی
نظرات |

گاهی شبیه یک معجزه باید بود ...

گاهی باید  به سان اژدها شد ...

تا زبان تلخت را ببلعی 

گاهی باید دریا را شکافت ...

تا از حال ماهی در دام با خبر بشوی

گاهی باید قرص قمر را به دو نیم کرد 

تا در تاریکی های دنیا دنبال یک همراز بگردی

گاهی باید زمان را به عقب برد 

تا فقط خوبی ها و لبخندهایش را ببینی

گاهی باید طی الارض کرد 

تا دیگر دلت برای کسی تنگ نشود

گاهی و گاهی و گاهی ...
نویسنده : مسعود .د
تاریخ : چهارشنبه 24 آذر 1395
زمان : 07:57 ب.ظ
تولد وبلاگ
نظرات |

امروز 1395/09/21وبلاگ من ، 6 ساله شد ...

در این سال ها فراز و فرود های بسیاری داشته است ....

آدم های مختلفی در این وبلاگ اومدند و رفتند ...

برخی ها تعریف و تمجید کردند و برای مدتی دلبسته اش شدند ...

برخی ها با فحش و ناسزا ازم پذیرایی کردند ...

به هر حال ... این شش سال مثه برق و باد گذشت ... 

اینگار همین دیروز بود با میهن بلاگ اشنا شدم و یه وبلاگ به عشق مولا علی تاسیس کردم ...

امیدوارم  توی نشر معارف علوی قدم مفیدی برداشته باشم .

یا علی مدد ... 

خواهشا توی نظر سنجی شرکت کنید ...


نویسنده : مسعود .د
تاریخ : یکشنبه 21 آذر 1395
زمان : 10:22 ق.ظ
ثواب لعن بر دشمنان اهل بیت علیه السلام
نظرات |امام حسن عسكری (سلام الله علیه) از رسول خدا (صل الله علیه و آله وسلم) روایت می كنند كه فرمودند:

كسی كه توان یاری ما اهل بیت را نداشته باشد اما در تنهایی خود دشمنان ما را لعن كند خدای متعال صدای او را به گوش فرشتگان می رساند
پس هرگاه یكی از شما دشمنان ما را لعن كند ملائكه لعن او را بالا می برد و كسی را كه دشمنان ما را لعن نمی كند لعن و نفرین می نمایند

وقتی صدای لعن كننده به فرشتگان برسد آنها برای او آمرزش طلبیده او را ثنا می گویند و عرض می كنند:

بارلهٰا بر روح این بنده ات كه تمام توانش را در یاری اولیایت به كار برده صلوات فرست كه اگر او بیش از این توان داشت كوتاهی نمی كرد

در این هنگام از سوی حق تعالی ندا می آید كه ای ملائكه ی من دعای شما را درباره این بنده ام اجابت نمودم

منبع و سند روایت 
بحارالانوار جلد ٥٠ صفحه ٣١٦
نویسنده : مسعود .د
تاریخ : جمعه 19 آذر 1395
زمان : 12:34 ب.ظ
عید شما مبارک
نظرات |


نهم ربیع الاول روز به درک واصل شدن غاصب ثانی مبارک باد 

در مورد نهم ربیع الاول روایتی که علامه مجلسی رحمه الله نقل فرموده اند ذکر می کنیم:

روایت شده که محمد بن ابی العلاء همدانی و یحیی بن محمد جریح بغدادی گفته اند که روزی ما در باب قتل عمر بن خطاب منازعه کردیم و رفتیم در شهر قم به نزد احمد بن اسحاق قمی که از خواص اصحاب امام علی النقی و امام حسن عسکری علیهما السلام بود و به خدمت امام مهدی عج نیز رسیده بود. وقتی درب خانه وی را کوبیدیم دختری عراقیه ای بیرون آمد سراغ احمد را از او گرفتیم. گفت: او امروز مشغول اعمال عید است و آن روز نهم ربیع الاول بود.

گفتم: سبحان الله عیدهای مومنان چهارتاست: عید فطر -اضحی-غدیر و جمعه.

دختر گفت: احمد بن اسحاق از امام علی النقی روایت میکند امروز روز عید است و بهترین عیدها نزد اهل بیت علیهم السلام و شیعیان ایشان به حساب می آید.

 ماگفتیم اجازه بگیر تا به نزد او بیاییم چون که دختر او را خبر کرد بیرون آمد درحالی که لنگی بسته و عبائی بر خود پیچیده بود و بوی مشک از او ساطع بود. گفتیم این چه حالت است که در تو مشاهده می کنیم ؟

گفت: الان از غسل عید فارغ شدم.

گفتیم: مگر امروز عید است؟

گفت: بلی و ما را به داخل خانه خود آورد و بر روی کرسی نشانید و چنین گفت: روزی با جمعی از برادران خود به حضور مولای خود امام حسن عسکری علیه السلام مشرف شدیم در سامرا در مثل این روز (نهم ربیع) که شما به نزد من آمده اید. چون اجازه گرفتیم و به خدمت آن حضرت رسیدیم. دیدیم آن حضرت مجلس خود را آراسته و مجمره در پیش خود گذاشته است. و به دست مبارک خود عود در آن مجمره می اندازد و مجلس خود را مزین گردانیده است و بر غلامان و خدمتگزاران خود جامه های فاخر پوشانیده.                                          
 
عرض کردیم: یابن رسول الله پدران و مادران ما فدای تو باد. آیا برای اهل بیت علیهم السلام امروز شادمانی تازه رخ داده است ؟         
                                                               
حضرت فرمود: کدام روز حرمتش از این روز نزد اهل بیت عظیم تر است؟ به درستی که خبر داد مرا پدرم که حذیفه بن یمان در روز نهم ربیع الاول خدمت جدم حضرت رسول خدا رسید.

حذیفه گفت: حضرت علی و حسنین علیهم السلام را دیدم که با حضرت رسول غذا میل می فرمودند و آن حضرت به روی ایشان تبسم می نمود و به حسنین علیهم السلام میفرمود:

بخورید! گوارا باد از برای شما برکت و سعادت این روز به درستی که این روز روزی است که حق تعالی در این روز دشمن خود و دشمن د شما را هلاک میفرماید ودر این روز دعای مادر شما (۱) را مستجاب میگرداند.
بخورید! که این روز روزی ایست که حق تعالی در این روز اعمال محبان و شیعیان شما را قبول میفرماید.
بخورید! که این روز ظاهر میشود صدق گفته خدا که میفرماید: فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا. این است خانه های ایشان که خالی گردیده به سبب ستمهای ایشان.
بخورید! که این روزی است که که در این روز شوکت دشمنان جد شما و یاری کننده دشمن شما شکسته میشود.
بخورید! که این روزی است که در این روز فرعون اهل بیت علیهم السلام من و ستم کننده بر ایشان و غصب کننده حق ایشان هلاک میشود.
بخورید! که این روزی است که حق تعالی عملهای دشمنان شما را باطل و بیهوده میگرداند.

حذیفه گفت که من عرض کردم: یا رسول الله آیا در میان امت تو کسی خواهد بود که این حرمتها و قداستها را بشکند.

حضرت فرمود: ای حذیفه بتی از منافقان بر ایشان سر کرده خواهد شد و در میان ایشان ادعای ریاست خواهد کرد و مردم را به سوی خود دعوت خواهد کرد و تازیانه ظلم و ستم را بر دوش خود کشیده و مردم را از راه خدا منع خواهد کرد. کتاب خدا را تحریف خواهد نمود. سنت مرا تغییر خواهد داد و میراث فرزند مرا متصرف خواهد شد خود را پیشوای مردم خواهد خواند. بر وصی من علی بن ابیطالب علیه السلام امتیاز طلبی خواهد کرد و اموال خدا را به ناحق بر خود حلال و در غیر طاعت خدا صرف خواهد کرد و من و برادر من و وزیر من علی علیه السلام را به دروغ گویی متهم و دختر مرا از حق خود محروم خواهد کرد. پس دخترم او را نفرین خواهد کرد و حق تعالی نفرین او را در این روز مستجاب خواهد نمود.

حذیفه عرض کرد: یا رسول الله چرا دعا نمیکنید حق تعالی او را در حیات شما هلاک گرداند؟
 
 حضرت فرمود: ای حذیفه دوست ندارم جرات کنم بر قضای خدا و از اوتغییر امری را طلب نمایم که در علم او گذشته است. ولیکن از حق تعالی استدعا نمودم فضیلت دهد از سائر روزها آن روزی را که در آن روز او به جهنم می رود تا آن که احترام آن روز در میان دوستان و شیعیان اهل بیت من سنت گردد پس حق تعالی وحی کرد به سوی من که:

ای محمد در علم سابق من گذشته است که دچار آید تو و اهل بیت تو را محنت های دنیا و بلاها و ستمهای منافقان و غضب کنندگان از بندگان من. آن منافقانی که تو برای آنها خیرخواهی کردی ولی به تو خیانت کردند. تو به ایشان راستی کردی و آنها با تو مکر کردند. تو باآنها صاف بودی و آنها دشمنی تو را به دل گرفتند و تو خشنودشان ساختی ولی تو را تکذیب کردند و تو آنها را برگزیدی ولی تو را در گرفتاری ها تنها گذاشتند و سوگند یاد میکنم به حول و قوه و پادشاهی خود که البته به روی کسی که غصب کند حق علی ع را که وصی توست بعد از تو هزار درب از پست ترین طبقه های جهنم را بگشایم که آن را فیلوق می گویند و او و اصحاب او را در قعر جهنم جای دهم که شیطان بر او برتری و اشراف پیدا کند و او را لعنت کند و آن منافقان را در قیامت برای فرعونها عبرت گردانم که در زمان پیغمبران دیگر بودند و نیز برای سایر دشمنان دین عبرت شوند و منافقان و دوستان آنها را به سوی جهنم برم با دیده های کبود و روهای ترش و بانهایت مذلت و خواری و پشیمانی و ایشان را تا ابد در عذاب خود نگه دارم.

ای محمد! علی به منزلت تو نمی رسد مگر به آنچه که از بلاها توسط فرعون آن عصر و غضب کننده حق او بر او وارد میشود. کسی که جرات پیدا میکند تا گفته های مرا تغییر دهد و به من شرک آورد و مردم را از راه رضای من منع میکند. و گوساله ای از برای امت تو برپامی کند که آن ابوبکر است و به من کفر می ورزد در عرش و عظمت و جلال من به درستی امر کرده ام ملائکه هفت آسمان خود را که برای شیعیان و محبان دین شما عید بگرداند روزی که آن ملعون کشته میشود و امر کرده ام ایشان را که کرسی کرامت مرا در برابر بیت المعمور نصب کنند و ثنا گویند بر من و طلب آمرزش نمایند برای شیعیان و محبان شما از فرزندان آدم و امر کرده ام ملائکه نویسندگان اعمال را تا سه روز قلم از جرائم مردم بردارند و ننویسند گناهان ایشان را برای احترام کرامت تو و وصی تو.

ای محمد! این روز را عید گردانیدم برای تو و اهل بیت تو و برای هر که تابع ایشان است از مومنان و شیعیان و سوگند یاد میکنم به عزت جلال علو منزلت و مکان خود کسی که این روز را عید کند از برای من. ثواب آنها که دور عرش احاطه کرده اند به او عطا کنم. وقبول نمایم شفاعت او را نسبت به خویشان او و زیاده کنم مال او را اگر گشادگی دهد بر خود و عیال خود در این روز و هر سال در این روز صد هزار هزار میلیون نفر از موالیان و شیعیان شما را از آتش جهنم آزاد گردانم و اعمال ایشان را قبول و گناهان شان را بیامرزم.

حذیفه گفت: پس رسول خدا برخواست و به خانه ام سلمه رفت و من برگشتم در حالیکه به کفر عمر لعنه الله یقین کرده بودم. تا آنکه بعداز رسول خدا دیدم که چه فتنه ها برانگیخت....پس حق تعالی دعای برگزیده خود ودختر پیغمبر خود را در حق آن منافق مستجاب گردانید و قتل او را بر دست کشنده او (حضرت ابولولو رحمه الله) جاری ساخت. من به خدمت حضرت امیرالمومنین رسیدم تا آن حضرت را تهنیت و مبارک باد گویم که آن منافق کشته شد و به عذاب حق تعالی واصل گردید. چون حضرت مرا دید فرمود: ای حدیفه: آیا به یاد داری آن روزی را که آمدی به نزد سید من رسول خدا من و دو سبط او حسنین علیهم السلام نزد او بودیم و با او غذا میخوردیم ایشان تو را بر فضیلت این روز آگاه ساخت.

عرض کردم: بلی ای برادر رسول خدا.

حضرت فرمود: به خدا سوگند این روز روزی است که حقتعالی در آن دیده آل رسول را روشن گردانید و من برای این روز هفتاد و دونام میدانم. 

حذیفه عرض کرد: یا امیرالمومنین! میخواهم این نام ها را از شما بشنوم.

حضرت فرمود: این روز روز استراحت مؤمنان است زیرا از شر آن منافق استراحت یافتند ، روز زایل شدن كرب و غم است ، روز غدیر دوم است ، روز تخفیف گناهان شیعیان است ، روز برهم شكستن بنای كفر و عدوان است ، روز عافیت است ، روز بركت است ، روز طلب خونهای مؤمنان است ، روز عید بزرگ خدا است ، روز مستجاب شدن دعا است ، روز موقف اعظم است ، روز وفای به عهد و شرط است ، روز كندن جامة سیاه است روز ندامت ظالم است ، روز شكسته شدن شوكت مخالفان است ، روز نفی هموم است ، روز فتح است ، روز عرضة اعمال كافران است ، روز ظهور قدرت خدا است ، روز عفو از گناه شیعیان است ، روز فرج ایشان است ، روز توبه است ، روز انابه بسوی خدا است ، روز زكات بزرگ است ، روز فطر دوم است ، روز اندوه یاغیان است ، روز گره خوردن آب دهان در گلوی مخالفان است ، روز خشنودی مؤمنان است ، روز عید اهل بیت است ، روز ظفریافتن بنی اسرائیل بر فرعون است ، روز مقبول شدن اعمال شیعیان است ، روز پیش فرستادن صدقات است ، روز زیارتی مثوبات است ، روز قتل منافق است ، روز وقت معلوم است ، روز سرور اهل بیت است ، روز مشهود است ، روز قهر بر دشمن است ، روز خراب شدن بنیان ضلالت است ، روزی كه ظالم انگشت ندامت به دندان می گیرد است ، روز تنبیه است ، روز شرف است ، روز خنك شدن دلهای مؤمنان است ، روز شهادت است ، روز درگذشتن از گناهان مؤمنان است ، روز تازگی بوستان اهل ایمان است ، روز شیرینی كام ایشان است ، روز خوشی دلهای مؤمنان است ، روز برطرف شدن پادشاهی منافقان است ، روز توفیق اهل ایمان است ، روز رهایی مؤمنان از شر كافران است ، روز مانور اهل ایمان است ، روز به خود بالیدن است ، روز قبول اعمال است ، روز تبجیل و تعظیم است ، روز نحله و عطاء است ، روز شكر حق تعالی است ، روز یاری مظلومان است ، روز زیارت كردن مؤمنان است ، روز محبّت كردن به ایشان است ، روز رسیدن به رحمتهای الهی است ، روز پاك گردانیدن اعمال است ، روز فاش كردن رازها است ، روز برطرف شدن بدعتها است ، روز ترك گناهان كبیره است ، روز ندا کردن به حق است ، روز عبادت است ، روز موعظه و نصیحت است و روز انقیاد پیشوایان دین است.

حذیفه گوید: سپس از خدمت امیرالمومنین برخواستم و گفتم اگر در نیابم از افعال خیر و آنچه امید ثواب از آن دارم مگر محبت این روز ودانستن فضیلت این روز هر آینه منت های آرزوی من خواهد بود.

پس محمد و یحیی راویان این حدیث گفتند: چون این حدیث را از احمد بن اسحاق شنیدیم هر یک برخواستیم و سر او را بوسیدیم و گفتیم: حمد و شکر میکنیم خداوندی را که برانگیخت تو را از برای ما تا فضیلت این روز را به ما برسانی پس به خانه های خود برگشتیم و این روز را عید گرفتیم. (۲)


اسناد:

۱-اشاره به آن جائی که حضرت زهرا سلام الله علیها موقعی که عمر نامه فدک را پاره کرد. فرمودند خدا شکمت را پاره کند.
۲-زادالمعاد علامه مجلسی باب ۸ص۳۲۵ و زوائد الفوائد  از علی بن علی بن طاووس. باب ربیع الاول و بحار جلد ۳۱ ص۱۲۰:: مرتبط با: برائت ,
نویسنده : مسعود .د
تاریخ : پنجشنبه 18 آذر 1395
زمان : 07:05 ب.ظ
عزا
نظرات |

ای صاحب العزا ...
سرت سلامت ...
در کدامین خیمه ی غریبانه ...؟
زانوی غم بغل گرفته ای ...؟
حالت قلبت  ... ؟
غم بیماری مادر از یک طرف ...
غربت جد غریب ات ...
حزن فقدان پدر ...
شیعیان غافل ...
... آه .. چقدر ... غم 
انگار غم های عالم را 
وقف وجودت کردند...
مراقب خودت باش... 
مولای ... یا مولای ...

نویسنده : مسعود .د
تاریخ : چهارشنبه 17 آذر 1395
زمان : 07:55 ب.ظ
حکم
نظرات |

در هجوم واژه های سرد و گرم 
آمدم در کوی تو با درد و شرم 
باز کن آغوش گرمت ، ای عزیز 
حکم تیرم آمده ، مقتول عشقم لاجرم 


نویسنده : مسعود .د
تاریخ : شنبه 13 آذر 1395
زمان : 07:01 ب.ظ
ایام سیاه تاریخ اسلام
نظرات |

فارغ از هر گونه بحث و جدل بر سر ایام محسنیه (بودن یا نبودن) ، مروری بر اتفاقات مهم این ایام داریم :

1-      دوشنبه 28 صفر (11ه.ق) روز شهادت خاتم الانبیاء و بلافاصله تشکیل شورای ملعونه ی سقیفه.

2-     چهارشنبه 30 صفر (11ه.ق) هجوم اول به درب خانه ی حضرت زهرا (س).

3-     یکشنبه 4 ربیع الاول (11ه.ق) هجوم دوم و سوم به درب خانه ی مولا و روز آتش زدن درب خانه و شهادت حضرت محسن (صلوات الله علیه) و بردن مولا به مسجد.

4-     پنجشنبه 8 ربیع الاول (11ه.ق) روز غصب فدک و واقعه ی کوچه


اگر هم قبول نداریم که این اتفاقات افتاده است ، دلیل بر توهین به ساحت حضرت محسن بن علی علیه السلام نیست ، که به فرموده ای مولا علی اولین پرونده ی روز قیامت ، پرونده محسن است که در دادگاه عدل الهی به آن رسیدگی می شود .

کسی اصرار بر عزا گرفتن ندارد ، اصل بحث این ست که آیندگان ما هیچگاه نباید سقیفه را فراموش کنند ، در این معرکه هیزم بیار دشمن نباشیم .و ما وظیفه داریم که واقعیت های تاریخ اسلام را به نسل بعد از خود انتقال دهیم همان طور که بزرگان شیعه هم چون شهید اول و شهید ثانی با نثار خن گرانبهای خویش این معارف حقه را به نسل های بعدی خود منتقل نمودند .


:: مرتبط با: شبهات ,
نویسنده : مسعود .د
تاریخ : پنجشنبه 11 آذر 1395
زمان : 04:08 ب.ظ
شاه خراسان
نظرات |

ای صاحب روضه ی " یابن الشبیب ..." 
دیدار ما ، صحن طلا کی می شود  نصیب؟

از عرش می رسد این بانگ و این نهیب 
بر درد بی علاج ، شاه خراسان شده طبیب .....نویسنده : مسعود .د
تاریخ : سه شنبه 9 آذر 1395
زمان : 01:28 ب.ظ
 

 
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.